احمد شاه و رضا شاه و صولت الدوله قشقائی

رضا خان، که سپه سالار جنگ بود برای بدرقه احمد شاه به فرنگ تا بوشهر شاه را همراهی می کند. صولت الدوله برای استقبال و بدرقه شاه بزرگان طوایف را دعوت می کند و در مراسم استقبال و بدرقه حضور می یابند.

شاه بدرقه می شود. مرحوم ملا امیر از طایفه بکش و بارسالار رو می کند به خان قشقائی که اگر می خواهی پادشاه بشوی حالا وقتش است.

کلک رضا خان را بکن تا همین امشب برویم تهران.

خان قشقائی که ذره ای در ارادت و صداقت دوستان لر خود شک ندارد، می خندد و می گوید "ملا میر خانه ام و ایلم را به باد می دهی".

رضا خان مستقیما" به قزوین می رود و با هماهنگی با ژاندارمری وقت پادشاه می شود.

/ 4 نظر / 15 بازدید
مسعود خسروي بيگدلي

با سلام خدمت آقاي علمداري شايد منو بشناسيد من هموني هستم كه چند بار براتون پيغام دادم ولي شماهيچ جوابي به من نداديد مثل اينكه از من بدتون مي آيد ولي هميشه پست هاي شما رو مي خونم چون شما خيلي زيبا بيان ميكنيد شما از نورآباد رفيتيد البته با خاطرات خوش ديگه براي ما چيزي نمونده الان ما ديگه از 18 سالگي مشكلاتمون زياد شده ا ز معلوم نيست چه سر دانشگاه ها آوردن كسي قبول نميشه ديگه عصبي بودن زندگي يك نواخت بي روح به نظر خودت زندگي جوانان ما رو ميشه با چيني ها مقايسه كرد-حالا من يه روي قضيه رو مي گم من خودم هميشه به فكر معرفي و خو ب جلوه دادن ممسني هستم ولي وقتي به بين مردم ميروم حرفي جز فحش و غيره جوان ها هم فقط از زنا حرف مي زنند من از جناب عالي تقاضا دارم اگر مطلبي-عكسي يا غيره-داريد براي من افرستي تا در سايت قرار دهم من هم ميشه گفت يكي از افراد اينترنتي ممسني هستم هر چند وضع مالي خوبي ندارم ولي سعي كردم سايتي با تلاش خودم براي شهرم ايجاد كنم البته الان از روشي رو درست كردم كه با اينترنت ايرانسل هميشه انلاينم كه سرعت خوبي داره راستي بالاترين سرعتي كه كار كردي چند بوده

صدای آینه

سلام میگم چه می شد اگر ملا امیر خودش به جای صولت الدوله اراده ی پادشاهی می کرد؟! مگر غیر از این بوده که ما لرها همیشه دیگران را برتر از خود دیده ایم و به همان عبارت معروف غریب پرست بوده ایم؟ همیشه دیگران را بالا نشانده ایم و خود چون بینوایان چشم براه تحمید و تکریمشان ماند ایم!

صوله دوله قشقائی (معروف به نیم تاج) تمام سران عشایر را برای این مراسم جمع کرده بود. پدر بزرگ من نیز در آن مراسم شرکت داشت از او این مراسم اینگونه نقل شده است: شاه جوان (کودک) برای سفر آخر به اروپا در طول مسیرش از خاک فارس عبور کرد. در آنجا میهمان نیم تاج شد. تعداد زیادی از سران سوار بر اسب در دو طرف دره ای به استقبال شاه ایستاده بودند. اسب های سیاه و سفید و قرمز جداگانه ایستاده بودند و مساحت زیادی با گلیم فرش شده بود. در این مراسم وزیر جنگ وقت (رضا میر پنج) شاه را همراهی می کرد. در آنجا نیم تاج با پول کاغذی (کالائی بسیار کمیاب در آن زمان) کتری آب را برای شاه جوش آورد و چای درست کرد (شاید همانجا رضا خان حساب کار خود را کرده باشد). شخصی با هویت نامعلوم (که فکر نکنم ملا امیر بوده) به نیم تاج می گوید که شاه بچه سال و رفتنی است اگر می خواهی شاه شوی وزیر جنگ را بکش که همه کاره است. این مطلب مورد قبول نیم تاج قرار نمی گیرد و در نهایت چوبش را می خورد. رضا خان از او باهوش تر بود به محض رسیدن به تهران دستور دستگیری خوانین را می دهد. شایعه است که تعدادی از خوانین قشقائی را به گچ گرفتند و نزد او به تهران بردند. صوله دوله

سیروس بهمردی

به اصالت خودم افتخار میکنم چون خونی مثل ملا امیر سالاری و حملا محراب سالاری وفرزی بهمردی و حیدر در بدن دارم