نامه کامران و رشته ریاضی در ممسنی

 

 

امروز نامه ای داشتم از کامران دانشیار (که تا هستم و هست دارمش دوست) پر از گلایه.  کامران حتما" میداند که من ایران نیستم (بهانه). ایمیل کامران را نداشتم (بهانه). حسش نبود (عذر بدتر از گناه). فراموشش کردم (نه ابدا" یک هفته پیش با فهیمه حرفس بود).  هر کاری کردم نتوانستم جوابش را بدهم آن طوری که دلم می خواهد و بر دلش بنشیند. فعلا" این نوشته را برای شما می نویسم تا جواب کامی.

سال 1362 شهرستان نورآباد ممسنی هنوز رشته تحصیلی ریاضی و فیزیک نداشت. دانش آموزانی که می خواستند در این رشته درس بخوانند باید به کازرون یا شیراز می رفتند. رشته های انسانی و تجربی و هنرستان فنی در شهرستان وجود داشت. اینکه قبل از رشته ریاضی رشته هنرستان فنی آمده بود که به خیلی از تجهیزات نیاز داشت جای فکر بسیار دارد و نشان دهنده سیاست آموزشی درستی بوده که بر آموزش حکمران بوده است.

امروزه دانشگاه را حتی با ساختمان اجاره ای راه اندازی میکنند و برایش دانشجو میگیرند.

قرار شده بود از بین دآنش آموزان مستعد که نمره لازم را برای دروس ریاضی و فیزیک آورده باشند برای رشته ریاضی ثبت نام کنند. در بعضی موارد حتی به زور. حتی شده آقای رحیم پور مدیر مدرسه به خانه های دانش آموزان برودتا والدینشان را مجاب کند  که از رشته پزشکی صرف نظر کنند و مهندس شوند.

سال 1365 اولین کلاس رشته ریاضی در شهرستان ههسنی دیپلم گرفتند. آقای محمد تقی عربی از روستای دشت رزم نفر اولشان بود و درآن سال نیز معدل بسیار خوبی آورد. دانش آموزان با استعدادی مثل جلیل گودرزی که آلان استاد دانشگاه است نیز عضو همین کلاس بوده است. بچه های رشته ریاضی درسخوان بودند و با استعداد. یادم است در زنگ ورزش تعدادشان به حد نصاب برای هیچ ورزشی نمی رسید.

یکسال بعد و دومین گروه دآنش آموزان رشته ریاضی که این حقیر نیز یکی از آنان بود باز هم با مشکلاتی برای تکمیل شدن کلاس همراه بود. باز هم آقای رحیم پور عده ای را به زور و عده ای را با صحبت به رشته ریاضی بردند.

دانش آموزان با استعدادی مانند مهندس کامران دانشیار (رتبه یک رقمی کنکوردر سال 1366 ) دکتر حبیب رزمی (رتبه یک رقمی کنکورو نابغه ای تمام) دکتر شاپور خورشیدی (انسانی از جنس اراده و پشتکار) دکتر هاشم منفرد (دآنش آموز دبیرستان عشایری در روزگار خوب دبیرستان)، مهندس محمد حسین وزیری ( نفر اول تمام ممسنی در کلاس سوم راهنمائی) مهندس عنایت قاسمی، مهرداد لشکری، جلال موسوی، جبار رضائی، الله کرم شیروانی (دبیر دبیرستان های  ممسنی) بیژن امیری استاد دانشگاه، عمران اشراف (دبیر) شیرزاد عوضی (منصور پور) سید حسن حسینی، سید محمود خضوئی، مسعود امیری، داریوش قاسمی، لک زنگ، مهندس سیروس شهریور (شهردار موفق فعلی ممسنی)، داود لشکری، زنده یاد احمد علی امیری، طهمورث احمدی، احمد علی قاسمی ُ کلبعلی کاظمی و ........

با آنکه دومین سال از تاسیس رشته ریاضی می گذشت اما دبیران بسیار خوبی داشتیم. مهمترین مشخصه آنها دلسوز بودنشان  و احساس مسولیتشان بود.

دومین کلاس رشته ریاضی اما فقط وقف درس نبودند. تیم فوتبال داشتند. مهرداد لشکری، حبیب رزمی، بنده عضو تیم فوتبال دبیرستان بودیم. روزنامه دیواری هم داشتیم.

آن سال ها پذیرش در رشته ریاضی برای دانشگاه ها از هر 4 نفر یکی بود و برای رشته تجربی از هر 7 نفر یک نفر. تمامی کلاس ما در رشته های کار شناسی قبول شدند و بعضی ها تا دکترا و مدارج بالاتر هم رفتند. امروزه اکثریتشان ار موفقیت نسبی در رشته کاری خویش برخوردار هستند.

حدود 15 نفر از آن کلاس میتوانستند در رشته عمران دانشگاه شیراز درس بخوهنند.

/ 9 نظر / 48 بازدید
امیر

سلام وبلاگ جالبی داری خیلی مطالب خوبی بود اگر مایل به تبادل لینک بودی اول ما را با نام 380 ولت لینک کن بعد خبر بده تا لینکت کنم ممنون

تاجبخش

خسته نباشید. خیلی خیلی جالب بود.منتظر بعدی ام.. عجب حافظه ای دارید مهندس..

علی رضا

بخش اول باز باران با ترانه، با گهر های فراوان می خورد بر بام خانه. من به پشت شیشه تنها ایستاده در گذرها، رودها راه اوفتاده. شاد و خرم یک دو سه گنجشک پر گو، باز هر دم می پرند، این سو و آن سو می خورد بر شیشه و در مشت و سیلی، آسمان امروز دیگر نیست نیلی. یادم آرد روز باران: گردش یک روز دیرین؛ خوب و شیرین توی جنگل های گیلان. کودکی ده ساله بودم شاد و خرم نرم و نازک چست و چابک

علی رضا

از خزنده، از چرنده، بود جنگل گرم و زنده. آسمان آبی، چو دریا یک دو ابر، اینجا و آنجا چون دل من، روز روشن. بوی جنگل، تازه و تر همچو می مستی دهنده. بر درختان میزدی پر، هر کجا زیبا پرنده. برکه ها آرام و آبی؛ برگ و گل هر جا نمایان، چتر نیلوفر درخشان؛ آفتابی. سنگ ها از آب جسته، از خزه پوشیده تن را؛ بس وزغ آنجا نشسته، دم به دم در شور و غوغا. رودخانه، با دو صد زیبا ترانه؛ زیر پاهای درختان چرخ میزد، چرخ میزد، همچو مستان. چشمه ها چون شیشه های آفتابی، نرم و خوش در جوش و لرزه؛ توی آنها سنگ ریزه، سرخ و سبز و زرد و آبی.

ط.ر

سلام آفرین به حافظه خوب شما. خیلی جالب بود . راستی برامون از آب بید هم بنویسید.

arash

salam o khaste nabashid, khaili ali bod age mishe benevisin ke alan in dostan kojan, vase tak takeshon arezoye salamti darim man khodanegahdar

مصطفي مباركي

با سلام عالي بود خدا قوت تقدیم به شما غزل به لهجه ي لري :مصطفي مباركي تاگ تشنه ي خومي ام هي بنگ بارون ايكنـِم بنگ كي لهـراس و بنگ تنگ هيگون ايكنم شور غـازه نيگرهتش كوگ ليزه ي وردمون شوك و بختـم نينشينه فكر درمون ايكنـم يه صيـادي تيم نشهس و يار ياري تازه گفت ياد دسمال تو و چـاره ي زمهسون ايكنـم چي سياوشي تكهسم ايل غـم همسه ي دلم داغ سودابه پرستي مثـل مجنون ايكنـم هـر تفنگي آرمونـش رهگلي پازن گره سيـل ناله ي سرد برنو و بيـابون ايكنم دير و ديرم ايروي و شونم درد وم نشهس چشمل رشـته ي تو هم آخر پشيمون ايكنم

manijoon

سلام مهندس علمداری اسمتون واسم آشنا از اینکه با صداقت نوشتین خیلی خوشم اومد اشکال نداره جناب اگه بخوایم میتونیم بهانه ها رو بندازیم دور و از نو محبتا رو اغاز کرد از وبتون خیلی خوشم اومد اگه به کلبه کوچیک من بیاین خوشحال میشم منتظر حضور سبزتون هستم[گل][خداحافظ]

؟؟؟؟؟؟

میگم دبیر ادبیات شما ها کی بود همگی هنر نوشتن و ذوق هنری دارید وبلاگ کامران دانشیار بعضی پستها ده بار خوندم.