بیانیه شماره یک

خیز و در کاسه زر آب طربناک انداز                          پیش تر ز آنکه شود کاسه زر خاک انداز

 مردم شریف و فهیم، شهرستانهای ممسنی و رستم ،

              در آستانه بیست ودوم بهمن ، سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ، این حماسه بزرگ را گرامی می داریم. ما نمایندگان  شما در دوره های: اول، دوم، سوم، چهارم، پنجم، ششم و هفتم  مجلس شورای اسلامی،  با دغدغه ها  و نگرانیهای مشترک ، نشست های با هم داشته ایم، کانون هم اندیشی نمایندگان ادوار این دو شهرستان را ایجاد کرده  و با توافق  در مورد اصول کلی ، روش هم اندیشی ، فراگیری و اهداف آن در این دو شهرستان ، تصمیم داریم با احساس مسئولیت  و با توکل و پشت گرمی به ذات اقدس پروردگار و همراهی شما مردم عزیز، بویژه در این شرایط حساس در حد بضاعت خود ،  درجهت کاهش تنش های طایفه ای درکوتاه مدت  و پیشرفت و اصلاح امور فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی دربلندمدت  با استفاده از ظرفیت های ملی و محلی با همکاری شما گام های اساسی برداریم.

            بر اهل دانش وبینش بویژه شما مردم گرامی پوشیده نیست که تاریخ مبارزات سیاسی واجتماعی مردم مسلمان  این مرز و بوم در گذر از گردنه های سخت و نفس گیر،  فراز و فرودها،  تجربه ها وخاطرات تلخ و شیرین فراوانی داشته است . در این گذر وگذار پیوندهای دیرینه و محکم و همدلی میان مردم  از هر تیره و تباری به عنوان رمز هویت بخشی و موفقیت برجستگی خاصی داشته است.

            این دو شهرستان دارای محیطی سرسبز ، سر شار از استعدادهای طبیعی و موقیت جغرافیایی بی نظیر (حلقه اتصال چهار استان) و سرمایه و نیروی عظیم انسانی و تحصیل کرده هستند. صداقت ، شجاعت ، مهمان نوازی، ظلم ستیزی و حمایت از مظلوم صفات بارز شما مردم  و رشادت ها و ایثار گری های فراوان در نقاط عطف تاریخی ملت ایران بویژه پیروزی انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس، از ویژگی های برجسته مردم  این دوشهرستان است. با این  وصف این دو شهرستان  از نظر توسعه و پیشرفت جزو مناطق فقیر و توسعه نیافته قلمداد می شوند. چرا که به سبب  فقدان برنامه و تلاش منسجم ونامناسب بودن شرایط اجتماعی از یک طرف و ملال دولتمردان در برآوردن نیازهای عمران و آبادانی از طرف دیگر، این ظرفیت ها کمتر مورد توجه قرار گرفته اند و اثرات این ویژگی های مهم کمتر در زندگی سیاسی و اجتماعی و فرهنگی مردم انعکاس یافته است.

          انتخابات که فرصتی است تا در سطحی وسیع مشکلات مبتلابه  فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی مرور شده و انگیزه و راهی باشد برای همدلی و عزم عمومی  و استفاده از ظرفیت های محلی و ملی برای پی گیری و حل این مشکلات ، متاسفانه بهانه ای شده است تامردم به تفرقه و تقابل با هم بپردازند. هم دود تند این تفرقه و تقابل به چشم مردم رفته و هم سیمای این مردم شریف را در انظار و انعکاس بیرونی بسیار کدر وتیره نموده است. با وجود سابقه دیرینه در همدلی و غمخوار هم بودن و وجود فرصت های عظیم برای آبادانی،  متاسفانه با انگیزه های موهوم راه و روش های تقابل و تفرقه در میان مردم و طوایف بسیار پر رنگ شده و اسباب عقب ماندگی زیست بوم ما بیشتر و بیشتر شده و می شود .

         ما نمایندگان شما در دوره های مختلف مجلس، می دانیم که وضعیت کنونی این دو شهرستان  بویژه در عمران و آبادانی و همچنین تصویری که از  فرهنگ  این مردم در بیرون منعکس شده است زیبنده این مردم شریف نیست . فکر می کنیم که ابر و مه غلیظ بی اعتمادی ناشی از طایفه­گرایی فضای این دو شهرستان را فرا گرفته، دیده را از تشخیص تاریخ و افسانه و درست و نادرست عاجز و ناتوان کرده است و نیز پذیرفته و دور هم جمع شده ایم که  فضای بی اعتمادی را کنار زده و با کمک شما مشکلات  را به حداقل برسانیم. سرمایه ما اعتماد شما مردم است. از شما  درخواست و دعوت می نماییم تا درکاهش تنش های طایفه ای بویژه در انتخابات  و تلاش برای اصلاح امور فرهنگی ، اجتماعی و پیشرفت اقتصادی با استفاده از ظرفیت های ملی و محلی دربلندمدت همچون گذدشته یار و یاورمان باشید.

         جایگزینی طایفه به جای طیف و جناح سیاسی و بازسازی تعصب کهنه و خاک خورده طایفه­گرایی در بین مردم، چنان در زندگی روزمره  برجستگی یافته است که خواسته اصلی مردم یعنی پیشرفت و توسعه و آنچه برای آن سختی ها کشیده وخونها داده اند به حاشیه رفته است. حرکت جمعی ما ارزش افزوده قابل توجهی برای ایجاد وحدت وهمدلی وزدودن تعصبات کهنه از چهره درخشان این مردم است. لذا فهم و ادبیات مشترک همه ما ،مسئولیت پذیری و شهامت  ایستادگی در مقابل انحرافات و کجرویها و نهراسیدن از هزینه های آن، گام اساسی و اولیه برای رسیدن به این مهم است . در این راستا دست یکایک شما را به گرمی می فشاریم ودرخواست داریم حمایت خود را در ایجاد وحدت وهمدلی و خدمت گذاری بهتر دریغ نفرمایید.

          کانون هم اندیشی نمایندگان، فاقد و سیله و ابزار و در اختیار داشتن نهادهای رسمی است. هر چند همکاری با این نهادها بویژه مراکز آموزش عالی برای کاهش تنش ها دور از دسترس نیست ، با این وجود می توان با صدور بیانیه، ارایه نظرات و دیدگاه­ها به صورت هماهنگ، استفاده از محیط­ های دانشگاهی و دانشجویی ،استفاده از نشریات محلی و همایش­هایی با حضور  معتمدین می تواند موثر باشد . ضمن دعوت و درخواست کمک، برنامه­های هر یک از موارد بیان شده را نیز در زمان مناسب به اطلاع شما مردم عزیز خواهیم رساند .از همین جا از رسانه­های مکتوب و مجازی چه در حوزه دو شهرستان ممسنی و رستم و یا موثر بر این دو حوزه درخواست داریم که از انتشار هرگونه مطلب یا اظهار نظر تحریک­آمیز در مورد طایفه­گرایی جدا خود­داری نمایند . ما می دانیم که نفع افراد یا جریانهایی در ایجاد تفرقه و کوبیدن بر طبل طایفه­گرایی است . از مردم عزیز درخواست داریم  این گونه برنامه ها و ترفندها را  نقش بر اب نمایند  تا و بار دیگر وحدت و همدلی را بر فضای جامعه حکمفرما نماییم.       واسلام/ 14/11/1392        

صمد شجاعیان  ؛ سید عبد الرسول موسوی  ؛  رضاقلی اللهیاری   ؛

فریبرز انصاری  ؛         سید ابراهیم امینی       ؛     علی     احمدی

 

/ 3 نظر / 55 بازدید
ممسنی

شعار شعار شعار فقط وفقط.......... این نمایندگان دوره های گذشته زمان خودشون یادشون رفته... الان از خواب بیدار شدن..زهی خیال باطل که طایفه گری برچیده بشه...اون زمان فقط شهرستان ممسنی بود الان که دو شهرستان شده.......وای به حال ما... البته این مشکل فقط مشکل ممسنی نیست . مشکل کل مملکت هستش...هر استانی سر بزنی این مشکل وجود داره...

امید

سلام آقای احمدی که از بانیان این کانون هستند انگار فراموش کرده اند که در زمان خودشون طایفه گرایی را به اوج رسوندند انگار نحوه تعویض مدیران شهرستان را فراموش کردند.

علی

از انجایی که طایفه گراییی یک نوع سنت و عرف غیر معمول در بین مردم این دو شهرستان بوجود اورده است و یا شاید برخی از همین نمایندگان به این موضوع بیشتر دامن زده اند این کار نیازمند تلاش همگانی می باشدوامیدواریم که استارت اغازین این حرکت در اینده جواب دهد.بار محرومیت از چهره ممسنی و رستم رخت بربندد. تا گرد و غ