سربازان ایستاده در شهر شیآن در چین و بوجود آورنده کشور چین

شنبه و یک شنبه آخر هفته از فرصت استفاده کردم و به همراه فهیمه، تارا و رها رفتیم شهر شیآن. در سال 1374 (34 سال قبل) کشاورزی در طی حفاری چاه آب به مجسمه گلی سربازی برخورد می کند. اطراف را کمی می گردد و متوجه می شود مجسمه دیگری هست و ... دولتیان را به آگاهی می رساند که گنجی یافته ام. از آن زمان تاکنون شیآن و موزه های چهارگانه سربازان ایستاده از پربازدید کننده ترین آثار چین هستند. در ردیف دیوار بزرگ.

ما ایرانی ها به دیوار بزرگ (Great Wall) می گوئیم دیوار چین. اگر در چین از کسی بپرسی دیوار چین (china Wall) کجاست نمی داند. باید بپرسید دیوار بزرگ کجا است؟

بعد از 34 سال آلان موزه هائی ساخته اند که مپرس. از سراسر دنیا برای دیدن این سربازان می آیند. تمام این سالن های بزرگ را درون سالن های دیگر قرار داده اند تا سربازان صدمه نبینند. رطوبت هوا، آلودگی و ... کامل کنترل می شوند.

حدود 80000 سرباز گلی با وزن های از 150 تا  300 کیلوگرم درون سالن های مجزا قرار داشته است. صورت سربازان یکسان ساخته نشده است. درجه ها و مدل موها با هم فرق میکند. آشکارا مجسمه 80000 نفر را درست کرده اند.

در یکی از موزه ها آقای "یان" کشاورزی که برای اولین بار اینجا را کشف کرده است نشسته و به مردم امضاه می دهد. عکس او به همراه بیل کلینتون و ژاک شیراک بالای سر او دیده می شود.

عکس های بسیاری گرفته ام که می خواهم برای کورش علمداری بفرستم و حتما" بر روی سایت فلیکر هم آنها را خواهم گذاشت.

روز یک شنبه برای دیدن قبر اولین امپراطور کشوری بنام چین حدود دو ساعت نیم با ماشین رفتیم. در میان کوهستانی آن بالا ها بالاترین نقطه قبر امپراطور قرار داشت. بنوعی زیارتگاه بود و ما هم زیارتی کردیم.

روز 4 اوریل هر سال چینی های خارج از چین به این مکان می آیند تا چینی بودن خود را پاس بدارند. تا تشکر کنند از شخصی که چین را بوجود آورد تا آنها چینی باشند. جالب است؟

راستی قبر اولین امپراطور ایران چه وضعی دارد؟ کجاست؟ آیا هر ساله یا هر ده ساله بر مزار او گرد هم می آئیم تا از او بخاطر بوجود آوردن ایران تشکر کنیم؟

آیا فقط بخاطر بوجود آوردن ایران بعنوان یک حکومت، یک شناسنامه، یک فرهنگ نباید از او تشکر کرد.

 

/ 2 نظر / 6 بازدید
عنایت اله محمودی

سلام بسیار کار زیبایی می کنی که از کشور چین مینویسی البته اگر از آداب و رسوم و فلکلور آنها بنویسی خیلی جالب است. در ضمن مامن مدت هاست وبلاگ زیبای شما را لینک کرده ام حداقل به ما سری بزن