انتخابات در ممسني

تلفن ها پشت سر هم زنگ ميزند. همه نگران هستند. آخرين آمار را جويا ميشوند. كي انتخابات را برده است؟ اما اخبار بسيار نگران كننده است. آنان كه بدنبال تهيج احساسات طايفه گرائي هستند تا به مقاصد خويش برسند حالا ماهيتشان بيشتر آشكار ميشود. فلاني ها حمله كرده اند و چند مغازه را به آتش كشيده اند. در عوض فلان روستاه مغازه هاي فلان جا را به آتش كشيده اند. يك نفر از طايفه فلان جان خويش را از دست داده. خانواده اي محترمي فرزند تازه داماد خويش را بخاطر زياده خواهي ديگران از دست مي دهد. مهندس ها و دكتر ها رنگ ميبازند. كسي كه خودش را شايسته نمايندگي مجلس ميدانسته تفنگ در دست ميگيرد و در خيابان هاي شهر بر طبل اختلافات و طايفه گرائي مي كوبد. 

حالا جنازه يك تازه داماد مانده روي دست برادرانش كه ميخواهند اصالتشان را حفظ بكنند. غيرتشان را حفظ بكنند. قانون منديشان راحفظ بكنند. به احساسات هم طايفه اي هايشان كه جوياي انتقام هستند جوابگو باشند. به تازه عروسشان جوابگو باشند. چكار بايد كرد؟

دوستي ميگفت همه كانديدا ها بايد قبل از شمارش آرا استعفا بدهند تا اين بساط برچيده بشود. دوستي ميگفت بايد در پيدا كردن قاتل سرعت عمل بخرج بدهند و به سرعت به سزاي عملش برسانند تا درس عبرت گردد. اما آيا واقعا" با اين موارد مشكلات حل خواهد شد؟

كانديداهائي كه به جاي تكيه بر شايستگي خويش بر طبل اختلاف و طايفه گرائي ميكوبند؛ كانديداهائي كه بجاي ارائه توانمندي هاي خويش به رقباي خويش مي پردازند؛ كانديداهائي كه هر شب صحبت غيرت و تفنگ و چوب و چماق و بكشم و كشتن مي كنند را چه بايد كرد؟

حالا مرد صبوري مانند حاج جمال انصاري بايد شب ها وقتي همه اقوام از دور برش رفتند و نگاه سنگين جوانان طايفه از او با دلخوري رو برگردانند بنشيند و اشك بريزد. بايد روح عشايري خويش را نهيب بزند تا آتش انتقام را با فرهنگ و اصالت خانوادگيش خاموش نمايد. بايد عروس جواني را با سكوت روزهاي پنج شنبه تا قبر شوهرش همراهي نمايد تا شايد آقاياني كه به جاي شايستگي فقط بر طبل طايفه گرائي ميكوبند روزي وارد مجلس شوند.

/ 10 نظر / 90 بازدید
هادی

سلام. واقعاَ برای مردم شهرستان خودم یعنی ممسنی متاسفم که در عصر حاضر که همه به دنبال پیشرفت هستند هنوز که هنوزه مثل ... به جون هم میافتن و همدیگرو از پا در میارن. کی میخاد جواب بده؟؟ کی میخاد جای خالی اون جوون رو برا خانوادش پر بکنه؟ واقعا شرم آوره... روز به روز درسطح کشور بی آبرو تر و بی فرهنگ تر خودمان را به اثبات می رسانیم.

ایمان عربی

مهندس جان حق مطلب رو ادا کردی،کاندیداهای ما فکر کردن میشه با تفنگ و چماق و تحریک جوونا به مجلس برن.جالب اینجاست که شب قبل از انتخابات اتاق فکر هم تشکیل میدن!!!!!! که بشینن فکر کنن چند گروه با جند ماشین نیسان اماده کنند که بتونن روز انتخابات صندوقای بیشتری رو اشغال کنن.حالا ببین دیگه این کاندیداها که تا قبل از انتخابات روزی صدتا مراسم میرفتن الان مراسم ختم همین جوون میرن یا نه...

طشتی پر از خون

انتخابات ممسنی شده رفتن به هر قیمت به مجلس.به نظر شما علت شدیدتر شدن طیفه گری چیست؟عملکرد مسوولان ونمایندگان قبلی و اجحاف در مورد مردم غیر از طایفه خودشان علتشه.مسوولان نه بر اساس تواناییشان بلکه بر اساس میزان چاکریشان منصوب میشن.

واقعا برای چنین مردمی متاسفم وقتی نماینده از پیش تعیین شده باشه چرا مردم این قدر تو سر هم می زنند

با سلام به نظر میرسد با اتفاقاتی که در انتخابات ممسنی رخ داد میشه گفت انتخابات برنده ای نداشت اینجوری که روایت شده مردم 20 سال جلوتر هم از این کارهای تعریف نشده(افتادن به جون هم اون هم از نوع تیر اندازی)نمیکردند فقط باید افسوس خورد که چرا مرزبندی طایفه ای باعث میشود که وجهه ممسنی را در اذهان عمومی بد جلوه داده شود در پایان آرزوی مغفرت برای جوان تازه داماد خداوند بیامرزدش

موژان

به امید روزی که تو این سرزمین طایفه گرایی نابود بشه

احسان

شما که بی طرفین و حرف از زشت بودن طایفه گرایی میزنید چه تابلو از بعضی ها حمایت می کنید!

......

وقتیی که مردم ما بجای پیشرفت با آدم کشی رو به پس رفت آوردن دیگه جای هیچ حرفی نمیمونه. تو این انتخابات تنها بازنده خانواده تازه دامادی بودن که بی گناه خونشریخته شد. باید ببینین تا باور کنین طایفه گرایی های مزخرف مردم چطور یه نو عروس رو یه مادر رو یه برادر رو داغون کرده

علی

لعنت خدا بر این بساط طایفه گرایی و نادانی که مردی چون ولی الله را به مرگ کشاند خدارا بیامرزد روح پاک وبلندش را

علی

لعنت خدا بر این بساط طایفه گرایی و نادانی که مردی چون ولی الله را به مرگ کشاند خدارا بیامرزد روح پاک وبلندش را