نامه برای درخت تاگ

سلام درخت تاگ

 

تاگ عزیز فرصتی دست داد تا از تو بابت همه محبت هایت و از طرف همه اهالی آبادی تشکر کنم. بخاطر مهربانی های فراوانی که به من و به همه داشتی صمیمانه برگ هایت را می بوسم.

سایه کم پشتت همیشه بود. میوه های سبز و سفتت با آن حالت نه چندان مطلوبش در دهان، همیشه بود. باران نمی بارید تو سبز بودی و اگر می بارید سیز تر بودی. راستی چه سری داشت  سیزی بی ارتباط با بارانت.

زن ها که از شهر بر می گشتند در زیر سایه ئ تو می نشستند تا خستگی شان بر طرف بشود و کسی با خر و قاطر برود و خرید هایشان که معمولا" کپسول گاز بود و تماته (گرجه) برایشان بیاورد.

گله را که روانه می کردیم به سایه ات پناه می بردیم و از دور گله را می پاییدیم. شاید نیازی به سایه هم نبود اما حس غریبی مارا به زیر سایه تو می آورد. بخشی از خانه ما بودی. حس خانه را داشتی. خنده دار است شاید محل کارمان بودی.

شب های سرد زمستان که باد می آمد و درختان را می شکست، تو نمی شکستی. مطمئن هستم هیچ کس به فکرت نبود. حتی خودم. همه درختان در سرمای آن سالی که برف بارید یخ زدند و خشک شدند ولی تو ماندی.

حتی روزی که جاده را پهن کردند باز هم به تو نرسیدند و تو ماندی. تا راز دار درد دل های جوانان ده باشی.

خوشم آمد، خیلی با حالی.

کنار را می بینی؟ آن کنار نر بی محصول. کنده بزرگ و پوکش مار دارد. گنجشک ها فریب پرپشتی برگ هایش را می خورند و درون شاخه هایش لانه درست می کنند. و نمی دانند که مار دارد. اما حتی یک بار ندیدم گنجشکی درون شاخه های تو لانه کند. راز تنهائی تو چه بود؟

تاگ کمی قیافه بگیر! دنیا این جوری است. تا قیافه نگیری حسابت نمی کنند.

 

دوستدارت فردین.

یادم رفت در آخر نامه ام بنویسم که بز نارکی که همیشه پاهایش را روی تنه ات می گذاشت و برگ هایت را می خورد جم آورده است (دو قلو زائیده).

/ 7 نظر / 7 بازدید
صدای آینه

سلام از مطالب نامه ی شما به هال خانعلی دستگیرم شده بود که به تهران برگشته ای ولی حالا از کم مهری ات و اینکه جواب پیام خصوصی منو ندادی و آن را تایید کردی و نمایش دادی بیشتر خاطر جمع شدم که در دود و دم تهران گرفتار آمده ای.این نامه هم زیبا بود.ساده و روان می نویسی.به راستی که طعم گس تاگ را هرگز نمیشه از یاد برد و طراوت رمز آلود برگ ها و سایه ی خنکش را در تابستان هیچ جایگزینی نیست!در تنگ لله ( lale ) ما محلی داریم که قبلا" به چم تاگ معروف بود.

صمد افراشته

بسیار بسیار زیبا بود

علی

درخت تاگ سالها وبلکنم دهه ها در گرما وسرما,برف و باران ودر چهار فصول سال تنها ماند واستقامت کرد تا نامش همچنان پا برجا بماندولی افسوس که این رهگذران وچوپانان وکشاورزان وحتی شاید کسانیکه تاگ رامتعلق بخود میدانستند حاضر نشدند برای تاگ عاشق وصبور جفتش را بیارند وصد افسوس از این طبیعت که در فصل گرد افشانی گل ها ودرختان معشوق تاگ را نیاورد تا تاگ تنها از شدت سرما به خود نپیچد ونخشکد واز شدت گرما نسوزذ وتوانش را از دست ندهد واینچنین شاهد مرگ تاگ نباشیم ولی باز هم مرحبا بر این تاگ عاشق که به تنهایی سالها سایبان وتکیه گاه مردمان بسیاری بود پس بیاموزیم از تاگ استقامت و تنهایی و عشق و ایثار و محبت را! تا بتوانیم در این زمانه حداقل تکیه گاهی برای دیگران باشیم

خدی

سلام،خوبین؟ امروز دانشکده دلم گرفته بود،اومدم به وبلاگت یه سرزدم تا باخوندن مطالبت کمی از دلتنگی هام کاسته بشه و هم خاطرات گذشته یادآوری شه. مطلب قشنگی بود عالی نوشته ای .

پژمان جاويدي

متن جالبي بود.مو هم دلم سي دار تاك تنگه. ضمنا چند وقت پيش شاخه شكسته شده اش را ديدم و خيلي ناراحت شدم. موفق و پيروز باشيد

ارمان کریمی

just i want to say that ,you have a big soul(:& you can improve the my town;nourabad G O O D L U C K(:

صبوری

باز هم خوب گفتی تاگ در لغت نامه دهخدا وازه ای ایست که در زیست شناسی کاربرد دارد من فکر می کنم تاک بوده که در لهجه لری خودمون یعنی تنها ،انشاا... که هیچ وقت احساس تنهایی به هیچ کسی علی الخصوص نورابادیها دست ندهد .هرچندکه شما اهالی دهات با دار تاگ خاطره ها دارید ولی نه اون درخت نه هیچ ادمی از تاکی و تنهای خوشحال نیست کاش قبل از اینکه دارتاگ اینهمه پیر بشه شما مردم خداجوی باجگاه یار و همراهی براش می کاشتین تا هم از تاکی در می اومد هم سفرشون پهن تر می شد و مهمون هایی بیشتر گیرشون می اومد .