ساز نغاره

من به ساز و نغاره خیلی علاقه دارم. مهتر که میزند مردانگی هم نماد پیدا میکند. پسر های زیر ابرو برداشته کمتر پیدایشان میشود. ساز که میزند صدای من عشایر تا دور دست ها با دامب و دومب مهتر میرود و این یعنی من هستم. ژاپن که بود دیگر زنان بصورت معمول کیمنو نمی پوشیدند. ولی در عروسی ها همه از مهمان گرفته تا عروس خانم لباس سنتی بتن میکردند. جالب اینجا بود که حتی در جشن های فارغ التحصیلی دانش جویان نیز لباس کیمونو میپوشیدند. حالا که تهرانی ها بدنبال لباس های محلی برای عروسشان هستند و عروس را با گالسکه و اسب به خانه بخت میبرند؛ دختران نجیب عشایر با گردنی لخت و بدون حجاب با تور و تاج به خانه بخت میروند. آیا اینها نگاههای شرم زده پدرانشان را نمی بینند؟

اعلامیه عمله ای ها بدرستی به این دو مورد اشاره کرده است. لازم به یاد آوری است که یک کلیپی از مهتری دارم که چنان نغاره مینوازد و با ساز به رقص در می آورد که مرده را زنده میکند.

 

/ 3 نظر / 11 بازدید
پوپي

سلام ای ول به این دم عیسایی (کا مهتر).چند سال پیش عروسی دختر یکی از اقواممان در تهران برگزار شد.اکیدا به ما که از نورآباد برای شرکت در عروسی می رفتیم تاکید شده بود که از پوشیدن لباس محلی خودداری شود.چند نفر از فامیل غیرت به خرج دادند ونیامدن اما داغ آن یکبار لباس محلی نپوشیدن تاقیامت در دلم تازه می ماند. وقتی مامانم عکس هایم را با لباس فرم دید گفت:(سی ای دور خش کرده من کیسه مار )(نگاه این که رفته تو کیسه مار).در ضمن مامانم که فردی فرهنگی است هر کجا برود همیشه با اعتماد به نفس تمام لباس محلی می پوسد و به هیچ عنوان از موضعش کوتاه نم آید.

حسین از اهواز

سلام فردین / بنظرم یکی از دلایل تغییر موضع تهرانی ها بی ریشه و معنی بودن مراسم عروسی شان می باشد و به همین دلیل دنبال تغییر هستند. ولی مراسم عروسی ایلات و عشایر ریشه در فرهنگ انها دارد و هر کدام از مراسمات آنها دارای معنی خاصی می باشد .خاطره ای از اولین عروسی که از زمان کوچکی بیاد دارم این است که داماد تک پسر بود و 6 خواهر داشت و طبق اعتقاد آنها اگر پسر بچه ای را بر ترک ( پشت ) اسب عروس سوار می کردند اولین بچه ی عروس پسر میشد. خلاصه ما را سوار اسب عروس کردند. نشون به اون نشون که حالا این عروس و داماد 6 تا پسر دارند. و اما حالا نمی گذارند حتی کسی نزدیک پورشه عروس دادماد شود . با تشکر

زهره

سلام هیج موسیقی مثل ساز نغاره نمیشه واقعا!! وقتی یه عروسی میری که ساز نغاره نداره ، حال آدم گرفته میشه!!![چشمک]