سنگاپور ویرایش یک

<!-- /* Style Definitions */ p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal {mso-style-parent:""; margin:0cm; margin-bottom:.0001pt; text-align:right; mso-pagination:widow-orphan; direction:rtl; unicode-bidi:embed; font-size:12.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-font-family:"Times New Roman";} @page Section1 {size:612.0pt 792.0pt; margin:72.0pt 90.0pt 72.0pt 90.0pt; mso-header-margin:36.0pt; mso-footer-margin:36.0pt; mso-paper-source:0;} div.Section1 {page:Section1;} -->

اینجا سنگاپور است. کشوری با یک شهر. یک شهر که هم کشور است هم پایتخت و هم شهرستان. با ۴/۵ میلیون نفر جمعیت. جزیره ای است که همه طرف با آب احاطه شده است. خیابان های نه چندان عریض و درختان همیشه سبز. مسلمانان سرتاسر پوشیده و نامسلمانان مایو پوش.

سنگاپور سال ١٩۶۵ از اندونزی جدا شده است و هردوی اینها سال ١٣۵٩ از مستعمرگی انگلیس بیرون آمده اند.

٧٠ درصد از آب سنگاپور را از مالزی وارد میکند. اگر مالزی آب را ببندد سنگاپور کارش تمام است. آنها درصدد هستند تا ۵ سال دیگر مشکل آب را حل کنند.

از زمان جدا شدن از مالزی تا الان ٣ تا نخست وزیر عوض کرده است و هر ۴ سال هم برای ریاست جمهوری فرمایشی که اختیار چندانی ندارد رای گیری میشود.

یک صبح تا شب همه اش را با دوچرخه میشود گشت.

اینجا اقتصاد از درو دیوار میبارد. اینجا احمدی نژاد آدم شجاعی است. اما برای ریاست جمهوری امریکا خوب است. اوباید ریاست کشوری را داشته باشد که هم قدرت داشته باشد و هم پول.

احمدی نژاد خوب است و شجاع اگر برای ایرانیان و یا هر کشور دیگری باشد. نه مال آنها. همه میدانند آمریکا بد است اما بدون امریکا زندگی نمی توان کرد.

اینجا مسلمانی شیعه و سنی بودنش مشخص نیست. چهار زبان رسمی دارند. 70 در صد مردم چینی هستند. همه جا سبز است. کنار دریا دوچرخه سواری، اسکیت و اسکی روی آب مثل برنامه های تلویزیونی می مانند.

اینجا شبیه به رویاست. آرامش، امنیت، زندگی، پول، اقتصاد، مسچد، امریکا، حجاب، بی حجابی همه با هم زندگی می کنند.

اینجا به 4 زبان میتوانی صحبت کنی. برنامه های تلویزیون به چندین زبان وجود دارند. اینجا منطقه آزاد است شبیه به کیش.

 

/ 2 نظر / 6 بازدید
محمد

اینجا مردم به یک زبان و چند لحجه صحبت میکنن! منظورم اراکه. تو قرار بود بیای اراک، رفتی سنگاپور! باید اسمتو بزارم مارکوپولو.

محمد

اینجا مردم به یک زبان و چند لحجه صحبت میکنن! منظورم اراکه. تو قرار بود بیای اراک، رفتی سنگاپور! باید اسمتو بزارم مارکوپولو.