کريسمس

دیشب شب کریسمس بود ولی بدون برف و بارون. چند تا همکلاسی مسیحی دارم که از کریسمس بی برف خیلی ناراحت هستند. پکن علیرغم سردی خیلی زیاد ولی برف و باران ندارد. باران  بیشتر در تابستان میبارد.

فکر کنم همه ممسنی ها مسلمان شیعه ۱۲ امامی باشند. تا حالا سنی و یا اقلیت های مذهبی دیگر در ممسنی ندیده ام. البته مهاجرانی بوده اند که به ممسنی آمده اند و بیشترشان بعد از یک مدتی به شهر خود برگشته اند.

نورآباد بعنوان مرکز شهرستان یک مسجد دارد که با توجه به نوع اعتقادات بیشتر برای مراسم فاتحه خوانی مورد استفاده قرار میگیرد. البته مطابق همه مسجد های دیگر هر روز نماز های جماعت در آنجا برگزار میگردد و معمولا هم آدم های تکراری هر روز برای نماز به آنجا میروند. بجز در ماه رمضان که مساجد رفت و آمد بیشتری را به خود میبینند.

چین دین رسمی ندارد. ولی درخت کریسمس در تمامی فروشگاه ها فراوان یافت میشود و با قیمت ارزان. به نظر میرسد که مسیحیت دارد وارد میشود و صادر کننده اش هم اصلا معلوم نیست. چین برای تمام کالا ها امروزه به صادر کننده تبدیل شده است. ولی برای صادر کنندگان دین وارد کننده خوبی است.

چند سال پیش از یکی از طنز پردازان پرسیدند نظرتان در مورد صدور انقاب اسلامی چیست ؟ گفت موافقم به این شرط که همه اش را صادر کنند.

دخترم بشدت می خواست که برایش درخت کریسمس بخرم و من مرتبا میگفتم نه. نمیدانم چرا ولی راضی نبودم. سرانجام یک شب قبل از کریسمس مرا با این استدلال که چه عیبی دارد ما با خوشحالی دیگران خوشحال باشیم مجابم کرد و برایش خریدم.

/ 1 نظر / 4 بازدید
مینا س

حرف شد از شیعه و سنی.میدونستید چرا اکثر شهرهای مرزی ایران مذهبشون سنیه؟کرمانشاه ایلام خاف زاهدان ...شاه عباس خودش شیعه بوده.مرز که جنگ که میشه نمیخواسته شیعه ها کشته بشن .به همین دلیل سنی ها و میفرسته سر مرز که اگه کسی کشته بشه از سنی ها باشه نه شیعه