کلک (Kalak) (به زبان محلی لری یعنی شلتوک کاری)

شاید برای خیلی ها باورش سخت باشد که در جنوب و در جائیکه در تابستان هوا به اندازه بیابان های کویری گرم میشود هم بتوان برنج کاری کرد. اما حقیقت دارد. وجود دو رود خانه فهلیان و دروغ زن که در تمام فصل سال آب دارند به کشاورزان این امکان را میدهد تا برنج کاری داشته باشند.

تلمبه ها را هم باید اضافه کرد. روستا هائی مانند مسیری، باقری، برمک و ... با آب تلمبه شلتوک کاری میکنند.

امسال باران خوب نباریده است و امکان دارد که نتوانند همه زمین ها را کشت کنند. زمین ها رابه نسبت تقسیم میکنند و هر کس به نسبت زمینی که دارد  بصورت مجتمع  کشت میکنند.

تقریبا" از زمانی که 6 الی 7 ساله بوده ام و کلک میکردم وضع به همین احوال بوده است. هیچ نهادی، سازمانی، وزارتخانه ای هرگز گامی را در جهت اصلاح سیستم آبیاری و استفاده بهینه ار آب را بر نداشته است. یا اگر انجام داده است سال بعد باران همه را برده است.

زمستان باران های سیل آسا زمین های اطراف رودخانه را خراب میکند و سر آب ها (محل انشعاب جویبار ها از رودخانه) راآب میبرد. مردم دوباره پول جمع میکنند و درستش میکنند. این کار هر سال است.

جوی ها هنوز هم گلی هستند و آب بسیاری هدر میرود.

هنوز گندم ها را درو نکرده اند که نشاء کاری میکنند. و سپس در فصل تابستان نشاء ها را به زمین اصلی انتقال داده و در آنجا میکارند.

زمین را ابتدا آب می اندازند و بعد از حدود 7 روز شخم می زنند. و سپس آب که به صحرا آمد کلک شروع میشود. در کار کشاورزی دستی دو کار بسیار سخت است. یکی کلک کردن که شامل کرو کشیدن، کرو زدن، کلک کردن، نشا کندن و ... و دومی به کاموا زدن غلات است برای جدا کردن کاه از دانه.

شعر مشهور کلکی هم : کلکی چنش خش ............آدم گند تخم ایکش ( برنج کاری چه چیزه خوبی داره؟ اینکه آدم گندش نشا را میکند و می آورد).

بهترین نوع برنج در ممسنی برنج چمپا میباشد. که دانه هایش درشت نیست اما عطری دارد که مپرس.

 

/ 5 نظر / 8 بازدید
فرشادتاجبخش

سلام.. 1-ازاینکه وبلاگتو زود به زود به روز می کنی بهت خسته نباشید می گم. 2-مطالبت ادمو می بره به گذشته و یه حس نوستالژیک به ادم دست می ده اخه ما هم دهاتی بوده و هستیم. 3-از اینکه مارو لینک کردی ممنون. 4-اگه وقت کردی از نوشته های خوبت برای فراسو هم بفرست. 5-موفق باشید.

محمدرضا چوبینه

با سلام خدمت همشهری عزیزم آقای مهندس علمداری... از احساس مسولیت شما در شناختن فرهنگ و عقاید لر به ویژه شهرستان ممسنی کمال تقدیر و تشکر را دارم... شاد و سر وحال و لر بی...[خداحافظ][خداحافظ][خداحافظ]

علی رضا

این روزها قیمت جهانی برنج افزایش یافته است. کارشناسان افزایش مصرف برنج توسط چینی ها به علت بهبود وضعیت اقتصادی انها و کمبود تولید به علت خشکسالی در ممسنی را از دلیل عمده این افزایش می دانند. برخی کارشناسان نیز در این مورد اظهار نظر نکرده اند.

حسینی

خیلی وبلاگتون جالبه استفاده کردیم موفق بی همشهریتون ازدانشگاه علامه [گل]

مینا

روز خوش. لطفا عکس هایی از لباس های محلی زیبای زنان استان کهگیلویه و بویراحمد بگذارید. عکس هایی از جشنها و رقصها نیز . سپاس فراوان