طایفه گرائی و انتخابات

در پست قبلی که در این خصوص نوشتم نفرات زیادی کامنت داده بودند موافق و مخالف. بعضی ها با توهین به این و آن بعضی هم با دلیل و منطقی. اگر قرار باشد انگیزه طایفه گرائی نباشد چه انگیزه ای باید جایگزین گردد؟ 

مردم ممسنی به نسبت جمعیت از سطح سواد و شعور بالائی برخوردارند. آدم هائی در روستا زندگی می کنند که هر چند تحصیلات امروزی ندارند اما درک و شعور اجتماعی بسیار بالائی دارند. ار نظر تعداد تحصیلکرده ها نیز ممسنی در صد بالائی به نسبت جمعیت و کل کشور دارد.

دلایل ذیل میتواند عمده دلایل طایفه گرائی باشد:

1- کسانی که تا به امروز کاندید شده اند تونائی برجسته ای نداشته اند که بتوانند بقیه طوایف را با خود همراه کنند. اگر شخص توانائی از هر کدام از طایفه ها کاندید بشود که توانائی های برجسته ای داشته باشد میتواند بقیه طوایف را حتی اگر نه 100 در صد اما تا حدودی همراه کند.

2- وجود کاندیداهای بدون کارنامه - وقتی کاندیدا ها کارنامه نداشته باشند که نشان بدهند چه توان و دانشی دارند مجبورند با شعار های طایفه گرایانه وارد کارزار انتخابات بشوند. در واقع هیزم بیار آتش طایفه گرائی خواهند شد.

3- عملکرد نمایندگان قبلی - هر نماینده از هر طایفه ای که بیاید با فشار آوردن به دولت و مسولان دولتی از روز اول دنبال برکنار کردن رئیس آموزش و پرورش ؛ فرماندار و .... تا آبدارچی میشود که بتواند از طایفه ای که او را حمایت کرده اند جایگزین نماید. خوب طبیعیه که طایفه های برای دور بعد از همین الان نقشه می کشند.

4- وجود افراد و محافلی (عموما" فرهنگیان) در شهرستان که با برگزاری محافل و مهمانی های متعدد در طول سال آتش بیار طایفه گرائی هستند. آنها حتی به نقد نمایندگان نمی پردازند و فقط و فقط به طبل طایفه گرائی می کوبند.

5- نداشتن تشکل های قوی ؛ متشکل از افراد طایفه های مختلف. ما علیرغم اینکه در یک مدرسه و یک کلاس در کنار هم درس خوانده ایم اما هرگز تشکلی مشترک نداشته ایم. علیرغم اینکه دوستان صمیمی یکدیگر هستیم ؛ رفت و آمد خانوادگی داریم؛ . هزاران قرابت و فامیلی سببی و نسبی داریم اما به اشتراکات نمی پردازیم. علیرغم اینکه در کمبود ها و ضعف های شهرستان با هم شریکیم اما برای بر طرف کردن آنها فکر و ایده مشترک نداریم و نمی خواهیم داشته باشیم

عوامل بسیار دیگری هستند که میتوان بر شمرد. از عوامل خارجی مانند شورای نگهبان؛ نداشتن احزاب قوی در کشور که فقط به تائید افراد خاصی علاقه دارد تا عوامل داخلی. به نظر شما چه عوامل دیگری میتواند در تشدید طایفه گرائی نقش داشته باشد.

/ 3 نظر / 51 بازدید
ممسنی

خوشم میاد که نظر هارو منتشر نکردی و خوشم میاد خودت جواب خودت رو دادی از 5 دلیلی که اوردی برای طایفه گری همش و همش یه چیز رو میگه که: مقصر خود کاندیدها و نمانیدگان هستن....

سعادت

اینها فقط شعار هستش....وقتی نماینده فعلی راننده اش در زمان تبلیغات و میذاره فرماندار دیگه همه چی مشخصه...

منصور

یه عده ای از فرهنگیان بیکار ورول زن از صبح تا پسین کارشون دو به هم زنی و ایجاد تفرقه است