اسامی در نورآباد

من همیشه از اعراب خوشم نمی آمده و هنوز هم نمی آید. همیشه معتقدم اعراب ایران را دشمن اصلی خود میدانند نه اسرائیل را. دلیلش هم واضح است. یکی از دلایلی که عراق به ایران حمله کرد هم ریشه در این واقعیت دارد که صدام میخواست قهرمان اعراب بشود و دشمن بزرگ ومشترکی را زمین بزند.

اعراب هم که تا میتوانستند کمک کردند. و حتی در بودجه هایشان برای این جنگ رقم در نظر گرفتند. یا نمونه ساده آن بازی فوتبال ایران و بحرین بود که بعد از پیروزی بر ایران پرچم عربستان را به اهتزاز درآوردند که بسیار معنی روشنی دارد.

یا کشور 37 ساله امارات که ادعای 3 جزیره ایران را دارد. در حالیکه ما میتوانیم ادعای همه کشور های آنها را داشته باشیم.

به دلایل بالا معتقدم نام های ایرانی را باید برای فرزندان خودمان انتخاب نمائیم. خوشبختانه اهالی ممسنی از این لحاظ بهتر ازبقیه شهرستان ها هستند.

البته نمی توان نام های علی، محمد، .... را دیگر صرفا" عربی نامید. چرا که این اسامی  متعلق به همه پیروان دین اسلام است. ولی اسامی مثل سعید، حمید ... عربی هستند.

 بعضی افراد به سبب علاقه که به بزرگان دینی دارند اسامی آن بزرگواران را انتخاب مینمایند. 

اسامی فرزندان دوستان من در تهران که همگی ار نورآباد هستند:

آرین، آریانا، کیانوش، کیارش، مهسا، درسا، شهیاد، مهرگان، آرشاویر، آتریسا، آتوسا البته اسامی عربی هم دارند.

جالب است که بعضی ها در شناسنامه عربی میگیرند ولی با اسم دوم فارسی صدایش میزنند.

حالا که اسم گزاری پیش آمد لازم است که از خلیج همیشه فارس نیز حرف بزنیم. پیشنهاد میدهم:

1- ایران ایر را به  Persian Gulf Air Line تغییر نام بدهیم.

2- مسابقات قوتبال جام خلیج فارس با حضور تیم های برزیل، آلمان، کامرون، استرالیا، امریکا و ایران همه ساله و یا هر دو سال یکبار در کیش برگزار شود.

 3-تورهای جزایر خلیج فارس از سراسر دنیا تشکیل بدهیم و ....

البته نمیتوان از کوشش صدا و سیما برای خراب کردن اسامی ایرانی غافل بود. تمام نقش های منفی سریال ها و فیلم هااسامی ایرانی دارند. اما اگر حوادث روزنامه ها را بخوانی کاملا بر عکس است.

حتی شنیده ام صدا و سیما سخنان رهبر کشوردر تجلیل از ایران باستان را (که در سفر اخیرشان به شیراز ایراد کرده اند )نیز سانسور کرده است. آیا صدا و سیما ایرانی است؟

 

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
علی رضا

بسیار ایده جالبی است استفاده از اسامی فارسی. همه هم با آن موافقند. من دوستی دارم از لهستان که می گوید در کشور ما هم استفاده از زبان گفتاری و نوشتاری لهستانی و پرهیز از کلمات بیگانه یک شعار همه گیر است.و به قول ما لهستانی را پاس بداریم هم دارند. شبیه همان فارسی را پاس بداریم خودمان. علاقه به فرهنگ، زبان و گفتار ملی در اکثر کشورها وجود دارد. شبیه همان حس عربی دوستی بحرینی ها در بازی فوتبال.