غربت و محمد کاظم احمدی

دوست عزیزم جناب آقای احمدی که ارادت خاصی نسبت به ایشان دارم و از خانواده های با اصالت طایفه جاوید ممسنی است در کشور سنگاپور زندگی می کند. برایم از غربت نوشته بود و حسی که وبلاگ من به او می دهد.

حقیقتش این وبلاگ رفیق من هم هست و به نوعی نشان دهنده من. میدانم اگر بخواهم خودم باشم و هر آنچه را که دلم می خواهد بنویسم برای دقبقه ای نیز به شما مجال خوانَُُدنش را نمی دهند.

دوست عزیزم دیروز که در ترمینال جنوب تهران منتظر عزیزی بودم با دبدن اتوبوس نورآباد چقدر خوشحال شدم. مسافر ها که پیاده شدند و در اطراف اتوبوس پراکنده شدند برای لحظه ای در نورآباد بودم. خیلی از پدر و مادر ها آمده بودند تا به فرزندانشان سربزنند. سوغاتی آورده بودند. کشک، مویز، گردو، مرغ محلی، تخم مرغ، عسل و ... و مادر بزرگانی که نوه های فارسی گوی خویش را به آغوش لباس محلی معصومش گرم و با اشک فشار می دادند.

میدانی بار اول که تازه دخترم، تارا به دنیا آمده بود مادرم و پدرم برای دیدن نوه به تهران آمدند. خانه من در یک زیر زمین بود. زیر زمینی بزرک که دو پله به پائین می خورد و من با هزار جان کندن پیدایش کرده بودم.

مادرم وقتی وارد خانه شد بغضش ترکید. یاد خانه های حیاط دار خودشان افتاد و دلش به حال فرزندش سوخت. شاید هم یاد شعر عقاب و زاغ افتاده بود. خانه های بدون دیوار وهمسایه خورشید فرورفته بودیم به ته آپارتمانی و در مزار بزرگی.

دوست عزیز برای من و شما تهران تفاوت چندانی با پکن و یا سنگاپور ندارد.

در ضمن من که نتوانستم با شماره های شما تماس بگیرم. یک روز هم که موفق شدم کسی جواب نداد. موبایلتو برایم بنویس تا با شما تماس بگیرم.

/ 2 نظر / 8 بازدید
محمدکاظم احمدی

سلام از اظهار لطف و عنایت جناب آقای علمداری عزیز سپاس گزارم .راستش را بخواهید این نوشته ی شما هم برایم مثل بقیه ی پست ها مأنوس و ملموس بود و دلم را باز هوایی کرد.چه کند بیچاره غریب که همیشه دلش در پی وطن است و من هم بر این باورم که بالش غریبی که مثلش در ولایت خودمان معروف است همه جا همان است که هست ،خواه در تهران باشد و خواه در پکن یا سنگاپور! و این مطلب یکی از پست های وبلاگ مدرسه است که خرداد ماه آن را نوشته بودم و شرحی است از غربت و ره آورد آن یعنی دلتنگی: کودک که بودم ،گاه گاهی می دیدم که مادر آهی از عمق جان می کشید ونگاهش به نقطه ای دور می دوید و می گفت:«یا امام رضای غریب!» ومن نمی دانستم که غریب کیست و غربت چیست؟! تا آنکه بزرگتر شدم و پنداشتم که غریب کسی است که در جایی دو ر و دور از دیار خود زندگی کند.اما هرچه که بزرگتر شدم و بر دایره ی دید و تجربه ام افزوده شد ،معنای این واژه را وسیع تر یافتم؛ تاجایی که دریافتم : می شود که در وطن - درمیان خویش و قوم - بازهم غریب بود و بازهم غریب ماند! بعدها چرخ روزگار چنان چرخید که من تجربه ی غریب غربت را در کنار بارگاه ملکوتی همان امام رضای غریب کسب کنم .

سلام

مطلب خوب و قشنگی نوشته اید.اگر واژه ی غلتیده را اصلاح کنید زیباتر می شود.شما غلطیده نوشته اید که البته خطای ذهن است و حس غالب موجب می شود که در نوشتن کلمات هم آوا به سمت کلمات متداول گرایش بیشتری داشته باشیم.مثلا" عزیمت را عظیمت و یا منسوب را بیشتر منصوب بنویسیم در حالی که در معنی و کاربرد با هم فرق دارند.