۴۰ نفری (دبيرستان عشايری)

اوج آرزوی هر پدر و مادر عشایری در استان فارس قبول شدن فرزندانشان در دبیرستان عشایری بود که به آن ۴۰ نفری هم میگفتند.

هر سال ۴۰ نفر از نخبگان عشایر در مقطع اول راهنمائی بعد از یک کنکور انتخاب میشدند و به صورت شبانه روزی در آنجا درس میخواندند.

۴۰ نفری هم از ابتکارات بهمن بیگی بود. برای روستا زادگانی که استعداد داشتند ولی امکانات نه.

تصورم این است که پارتی بازی هم نبوده است چرا که اولا فارغ التحصیلان همگی به مدارج علمی بالائی رسیده اند و این نشان از توان اولیه آنها داشته است و دوما در روستای خود ما مرحوم دکتر محمد حسینی که از خانواده ای فقیر وبا استعداد خارق العاده ای بودند با تلاش و تنها به سبب توانائی خودش به این دبیرستان راه یافت.

بهانه نوشتن این یاداشت نیز مرگ دکتر محمد حسینی است. محمد حسینی از خانواده ای فقیر و از پدر و مادری بی سواد که هیچ گونه ارتباطی با کدخدا و یا خوانین نداشته اند بود.  تنها بواسطه استعداد و توانائی خودش به دبیرستان ۴۰ نفری راه یافت و با بورسیه به کشور کانادا رفت و پزشکی خودش را گرفت. از اولین پزشکان بومی منطقه بود.

چگونه این استعداد ها کشف میشد؟ چه کسی این مکانیسم و این سیستم را طراحی کرده بود؟ امروزه فرزندان فقرا و روستا زادگان با استعداد آیا به همین صورت کشف میشوند؟

/ 4 نظر / 5 بازدید
سيد محسن حسينی راد

به نام خدا من هم يک نورابادی هستم. در رشته پزشکی قم درس می خوانم. و اين افتخار را به همشهری هايم تبريک می گويم. و از شما هم تقاضای کمک در رشته ام را دارم

سيد محسن حسينی راد

نام خدا من هم يک نورابادی هستم. در رشته پزشکی قم درس می خوانم. و اين افتخار را به همشهری هايم تبريک می گويم. و از شما هم تقاضای کمک در رشته ام را دارم mohsen65rad

ستار

سلام.جناب علمداری پیام تسليت ما را از راهی دور (زاهدان) به جامعه ۴۰ نفری ها به خصوص خانواده جناب حسينی برسانيد . در ضمن بياييد تلاش کنيم که فضای انتخاباتی نورآباد از حالت طايفه گرايی خارج شود و رو به سمت شايسته سالاری رود.

محمدحسین وزیری از اهواز

سلام فردین جان ، امیدوارم حالت خوب باشد.من نیز مرگ دکتر حسینی را از طریق همکارم آقای مهندس جبار عربی که از همدوره های او در ۴۰ نفری بوده شنیدم . راستی آقای عربی پسر دایی آقای عربی دبیر جبر و مثلثات دبیرستانمان است.که می گفت با این درس خوندنتون همگی کاردانی قبول می شین . یادته . سلام به خانواده محترمت برسان . سعی کن ایام عید در نورآباد یک گل کوچک راه بندازیم . دلم برای لایی زدن به طهمورث یوسفی تنگ شده.۰ ( خوزستان برزیلتههههههه) . راستی برخلاف چین ، اهواز اینقدر گرم میباشد. که به قول خمون خر تو ( تب ) ایکنه با تشکر خدا حافظ / وزیری