در گذشت دکتر سهرابی

خبر خیلی کوتاه؛ حقیقت دارد اما باور کردنش سخت است. ترمودینامیک را با ایشان گذراندم . انتقال جرم را با خانمش سرکار خانم دکتر کاغذ چی. خدواند به ایشان طول عمر بدهد.

استاد سهرابی در سال 1324 در تهران متولد شد. وی تحصیلات خود را در رشته مهندسی شیمی تا سطح کارشناسی در دانشکده فنی دانشگاه تهران به اتمام رساند و در سال 1972 موفق به اخذ مدرک دکتری تخصصی مهندسی شیمی از دانشگاه برادفورد انگلستان شد و پس از آن در سال‌های متمادی در دانشگاه تهران، دانشگاه صنعت نفت اهواز و دانشگاه صنعتی امیرکبیر به تدریس بسیاری از دروس تخصصی مهندسی شیمی نظیر موازنه جرم و انرژی، ترمودینامیک مهندسی شیمی، سینتیک و طراحی رآکتورهای شیمیایی در تمام مقاطع دانشگاهی از مقطع کارشناسی تا دکتری، پرداخت.

پرورش صدها دانشجوی برجسته، تألیف و ترجمه ده ها عنوان کتاب، چاپ و ارائه بیش از 200 مقاله در نشریات معتبر علمی بین المللی و داخلی از جمله فعالیت های علمی استاد سهرابی است.

مرحوم دکتر سهرابی از سال 1369 عضو پیوسته فرهنگستان علوم بودند و مدتی ریاست گروه علوم مهندسی و ریاست شاخه مهندسی شیمی فرهنگستان را نیز به عهده داشته اند. این استاد نمونه مهندسی شیمی کشور در سال 1380 به عنوان برگزیده نخستین همایش چهره ماندگار معرفی شد.

یادش بخیر؛ روحش شاد.  

/ 1 نظر / 7 بازدید
فرشید علمداری

روحش شاد و یادش گرامی