يلدا

بلندترین شب سال و کوتاهترین روز. بلندترین شب سال تا انار بخوری و هندوانه. تا خرما خشک (قسپ) و پسته بخوری. تا باران ببارد کنار چاله بنشینی و دود اذیتت بکند.

یلدا تا بلندترین شب سال باشد برای دلداده هائی که دور از چشم دیگران به بهانه بلندی شب لحظات کوچکی با هم باشند.

یلدا تا کوچکتر ها سراغ بزرگتر ها بروند و نوه در زیر سایه پدر بزرگ و مادر بزرگ باز ی کنند و محبت بیاموزند.

یلدا اسم دختر زیبائی که سخت دوستش داشتی. یلدا اسم دختر کوچولوی نازنینی بود که دراین شب دراز بدنیا آمده بود و هر سال در این شب دراز در بیمارستان بستری بود.

تا بچه بودیم همه شب های مانند یلدا دراز بود. فقط به بهانه یلدا هندوانه و اناری میخوردیم. به قول دوستم میگه شما لر ها هم سوسل شدین و یلدا میگیرین.

باید این رسوم را نگه داشت. باید این بهانه های خوشحالی را پاس داست. باید به بچه هایمان زمستان را یاد بدهیم و بهار را نوید. باید از اربعین ها کم کرد و به یلدا ها افزود تا ترانه های شاد بیشتر از نوحه و دشتی به دل آیندگانمان بنشیند.

یلدا جمعی از دوستان را دعوت کرده ام تا دراین غربتی که همه هستیم و در میان این آپارتمان های سیمانی و آهنی برایشان خانه پدری را تداعی کنیم.

اگر کسی از آداب بخصوص ممسنی ها در این شب بداند لطفا به من هم بگوید.

یلدایتان پرباران و انار و شاید هم بقول خودمان شله ماشکی هایتان بر چاله.

/ 5 نظر / 4 بازدید
sh.kh

hame rosom ghashangan male har ja ke bashan

حميدمنصوريان طبايی

سلام فردين جان.اگر اوفردينی که منه مدرسه ابن سينا درس ایخوندی سال ۶۰تا۶۱دیکلمه اقای شهامت یادته .یلدات مبارک

كاظم

يلدا يعني يك چيزي قديمي ، كهن .....يك چيزي شبيه مويز ، ميده ،دوشاب ،گردو و جديدا پسته و آجيل و هندونه و شيريني و.. يلدا يعني دوست ، يار يا يارگيري ، گروه ، اقوام و خويشاني كه دوست دارند يا دوست داري كه در كنارت باشند يا دور هم گرد مي آيند يلدا يعني مهرباني در يك شب طولاني شايد يعني فيلم ويا فيلمبرداري و يا ديدن فيلم از تلويزيون يلدا يعني ياد ، خاطره ، يادگاري ، شايد كسي يادت باشد و برايت يك پيامك بفرستد و يا ايميل بزند و شايد هم كسي بخواهد برايت بفرستد و نتواند و يا نداند كه مي تواند همانطور كه به يادت هست ابراز هم بكند يلدا يعني بلندي شب يعني شب بي انتها و دراز ولي براي خانواده من بلند تر است چون من و مارال طاقت ديدن هندوانه در آشپزخانه را نداريم و همان ساعت 6عصر شبمان شروع مي شود و تمام شدني نيست شايد براي همه لرها همينطوريست يلدا يك شب است همانند ديگر شبهاي خدا و فقط بهانه اي براي خوب و شاد و خوشگذراني و لودگي يلدا با تمام زرق و برق امروزي اش براي من همان آببيد است با چراغ چملي ، با تاريكي دم در ودر اخر يلدا يعني خاطرات كهنه و تكرار نشدني يلدا

سلام مهندس فردین. آشنایی من با شما به روزی بر می گردد که شاید از فرط سختترین وشکننده ترین شرایط زندگی به معرفی شما به یکی از دوستانتان (سیروس جوکار) هست که از طریق هادی (دوست ابراهیم) انجام پذیرفت منظورم از سخت سفارش کردن برای کسی که مرحله 2 کنکور ریاضی نظام قدیم رابا 60% ریاضی و 58% فیزیک به صرف مشکلات (فوت پدر) ره می نمود و بجای متخصص شدن در زیر گرو های ریاضی به پذیرفتن آن شرایط تعویض مینمود. جایگاه شما در جان دلمان باقی خواهد ماند. نگارش زیبا و خودمونی تون آدمه یاد کتابله بهمن بگی ایندازه اگر چه به ظاهر آسونه ولی یه استاد هنمند ایخو که او نگارشه بیافرینه. ازادی وپیروزی تو در آن خاک غریب ( البته غریب کسی هست که کسی دوستش نداره نه شما) ارزوی ماست. پیروز باشید در پناه اهورا مزدا

هم زبون

سلام جناب علمداری اولین باریه که و زبون یه لر که خارج از ایران زندی ایکنه تو اینترنت ایخونم دستون درد نکنه.مو خم هم اروپا زندی ایکنم و لحظه یلی که نوشتیه همش سیم یادآور خاطره ی. ما شابیر زندی ایکردیم(نزیک کازرون)مانم شو یلدا ایگرفتیم. تش بر ایکردیم و ریش غیز ایکردیم /نار و هندونه و بکری وآجیل هم ایخردیم و هرکه سی خوش هر چی ایخاس تعریف ایکه بعضیل خاطره یل مسخره یا جک ایگفتن و باقی ایخندسن. به نظرم تا ایقه د گفتم بس بو. راسی شما الآن کو کشوریت؟چن ساله؟ باز هم بنویسیت. ما که غریبیم و دیدن یه آشنا دلمو خش ایبو. موفق بیت.