شب یلدا

شب یلدا دیوان حافظ را برداشتم و از اول برای رها و تا آخر برای خودم فال گرفتم:

مژده ای دل که مسیحا نفسی می آید                  که ز انفاس خودش بوی کسی می آید.

زغم هجر مکن ناله و فریاد که من                        زده ام فالی و فریاد رسی می آید

آجیل بود و هندوانه و انار و نوار بندری و عزیزانی که آمده بودند تا شاد باشیم در این شب دراز.

حافظ را قسم میدهم به بیت بیت شعرش و به قبر هشت ستونش و به حرمت قبور همسایگان محترمش سعدی و خواجوی کرمانی که برای شما دوست عزیر کامی برآورد که مپرس.

سنت های ایرانی و ایرانی بودنمان را پاس داشتیم و حتی اگر تارا خواست که صدای نوارش را بلند کند که همسایگان نیز بشنوند مزاحم نشدم تا بدانند که سنتی را پاس میداریم. شب هم قصه تتی و متی را برای بار هزارم تعریف کردم.

در نظر داشتم که در مورد همت زنانه و مردانه بنویسم. به نظرم می رسد که آستان همت زنان بالاتر آمده است و زنان بلند همت تر شده اند. و در عوض همت مردانمان اگر کوتاه تر نشده باشد ، بالاتر نیز نیامده. مثلا" این پدیده خودش را در امتحانات کنکور نشان می دهد. دختر ها در صد قبولیشان مرتب بالاتر می رود. نفرات اول تا دهم کنکور تعداد بیشتریشان دختر ها هستند.

یا مثلا" اعتیاد. اعتیاد در بین مردان به شدت دارد رشد پیدا می کند و این رشد در بین دختران کمتر است. که ایت خود نشانه همت است.

شاید این روزها مرد بلند همت بودن درد سر دارد و مشکلات فراوان. هستند مردانی با همت بلند که کارهای بزرگ می کنند. اما آن چیزی که من درباره آن صحبت می کنم معدل همت مردان جامعه است.

در کشوری هائی مثل همین امارات عربی مردمانش به کارهای ارزان قیمت تن نمی دهند و حتی شغل هائی مثل رانندگی تاکسی توسط مردم دیگر کشور ها انجام می شود.

یک مورد دیگر که میتوان همت ملت را مقایسه کرد وجود ایرانی هائی هستند که در کشور های دیگر تن به هر کاری می دهند تا لقمه نانی بدست آورند. و ...

همتتان بلند باد.

 

/ 2 نظر / 5 بازدید

ایا به نظر شما قبولی دختران ناشی از همتت بلند انهاست؟ویا اعتیاد جوانان؟ عوامل زمانی ومکانی در هر دوره باعث میشود تا بسیاری از مسایل دچار دگرگونی شود یکی از انها هم میتواند ازادی بیشتر دختران برای ادامه تحصیل,گسترش امکانات ,تغییر تفکر پدران ومادران ما باشد در گذشته ای نه چندان دور مثلا برای عبور و مرور به همین تهران چه سختی های را می بایست متحمل شد ویا موارد دیگر ویا اینکه هر دختری را از بدو تولد نام پسری را بر ان می گذاشتندوان دختردر سن جوانی به جای ادامه تحصیل می بایست به فکر شوهر داری ومسایل دیگر می بود ولی به جرات در حال حاضر میتوان گفت دانشگاه برای دختران پلی است برای به ارزویشان رسیدن یعنی همان ازدواج وووووووووووووووووووو

محمد رضا مودب

سلام دست عزیز.من از نوراباد دور هستم ولی یک بار دیگر خاطراتی برایم تداعی شد که یاد اور دوران کودکیم بود .بسیار سپاس گزار .محمد رضا آلمان